ProtetykaProtetyka stomatologiczna to dział stomatologii poświęcony odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych. Utrata nawet pojedynczego zęba stanowi problem zarówno estetyczny jak i funkcjonalny. Zaniechanie leczenia doprowadza często do przesuwania, obracania oraz “wydłużania” zębów przeciwstawnych oraz sąsiadujących z luką. Następstwem braku leczenia często jest utrata kolejnych zębów oraz pojawienie się nieprawidłowości i dolegliwości w stawie skroniowo-żuchwowy.

Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Współczesna protetyka wykorzystuje uzupełnienia stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych). Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe, protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych korony i  mosty.
 
 
LICÓWKI
 

Licówki to efektywny i estetyczny sposób poprawienia uśmiechu w szczególności w odcinku przednim. Za pomocą licówek można zmienić kształt czy kolor zębów. Licówki umożliwiają zamknięcie diastemy, zlikwidowanie ukruszeń zębowych, wydłużenie skróconych zębów i wiele innych. Ogromym plusem zastosowanie licówek jest uzyskanie natychmiastowego, długotrwałego efektu.
 
KORONA PROTETYCZNA
 
Korona protetyczna jest uzupełnieniem odtwarzającym prawidłowy kształt, kolor i funkcję uszkodzonego zęba.
Korony mogą być umieszczane na bardzo zniszczonych próchnicą lub urazem zębach żywych oraz w przypadkach, kiedy pozostał jedynie korzeń zęba leczony kanałowo.
Zęby żywe z licznymi wypełnieniami lub uszkodzone są specjalnie przygotowane do wykonania korony poprzez usunięcie niepełnowartościowych tkanek, aby w kolejnym etapie zastąpić je pełnowartościową odbudową protetyczną – koroną.
Korzenie zębów wyleczone kanałowo są przygotowywane do odbudowy poprzez wykonanie wzmocnienia – wkładu koronowo-korzeniowego, który zakotwiczony w korzeniu rekonstuuje nieistniejący zrąb zęba. Przygotowany za pomocą wkładu ząb może być z powodzeniem odbudowany koroną i służyć jak pełnowartościowy ząb.
 
MOST PROTETYCZNY

Most wykonywany jest w przypadku wystąpienia luki międzyzębowej w celu uzupełnienia braków. Zęby sąsiadujące z luką wykorzystywane są jako filary, które przejmują funkcje żucia utraconego zęba. Szlifowanie filarów wykonywane jest zgodnie z zasadami maksymalnej oszczędności tkanek zęba.

PROTEZA ZĘBOWA

Proteza uzupełniająca wszystkie zęby: górna i dolna utrzymuje się jedynie na zasadzie przyssania do łuków zębowych i dziąseł. Natomiast proteza uzupełniająca brak kilku zębów utrzymuje się poprzez specjalne klamry na istniejących zębach.
Protezy akrylowe służą do uzupełniania braków wszystkich lub prawie wszystkich zębów. Zbudowane są z płyty protezy (różowy kolor imitujący dziąsła) oraz przymocowanych do niej zębów ustawionych w kształt odpowiadający uśmiechowi pacjenta przed utratą zębów.
Protezy szkieletowe stosowane są gdy w jamie ustnej pacjenta pozostała duża ilość zdrowych i funkcjonalnych zębów. Te zęby, poprzez specjalną strukturę częściowo podejmują funkcję brakujących zębów. Takie rozwiązanie zmusza czasem do odbudowy zębów za pomocą koron, aby bardzo precyzyjnie wykorzystać siły utrzymania protezy na istniejących zębach pacjenta. Komfort użytkowania protez szkieletowych jest dużo wyższy niż protez akrylowych.
 
 
 
 miniaturka
miniaturka
miniaturka
miniaturka
miniaturka
miniaturka

Liczba odwiedzin strony: 1200