Ortodoncja


Leczenie ortodontyczne polega na przesuwaniu zębów w celu poprawy ich wyglądu, funkcjonalności oraz długowieczności. Z pomocą ortodoncji możemy poprawić własny wizerunek, zwiększyć pewność siebie i zadbać o zdrowie zębów, dziąseł i stawów skroniowo-żuchwowych.

Leczenie ortodontyczne można podzielić na dwie fazy.:

Pierwsza z nich zwana aktywną to czas, w którym przy pomocy odpowiednio dopasowanego aparatu następuje prawidłowe szeregowanie zębów i tym samym korekta zgryzu. Jednakże zęby mają tendencję do przemieszczania się i powracania na swoją dawną – nieprawidłową – pozycję. Dlatego też konieczne jest przeprowadzenie drugiej fazy leczenia tzw. retencji. Pomimo tego, że nie daje ona tak spektakularnych efektów to jednak jej właściwe przeprowadzenie i zakończenie pozwoli utrwalić efekty leczenia ortodontycznego, a Tobie już na zawsze cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.


Higiena i dieta w czasie leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne wymaga bardzo starannej higieny jamy ustnej. Lekarz prowadzący wyjaśni Państwu jak właściwie szczotkować zęby i czyścić przestrzenie międzyzębowe oraz te wokół aparatu. Duże znaczenie w utrzymaniu należytej higieny ma tu odpowiednia dieta. Zalecana jest miękka żywność z wykluczeniem twardych (nie rozdrobnionych) owoców, orzechów czy warzyw. Na czas leczenia lepiej też wyeliminować ze swojego jadłospisu wszelkie kleiste i ciągnące się produkty, np. krówki czy batony z karmelem oraz gumę do żucia.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Na rynku usług ortodontycznych istnieje kilka rodzajów aparatów stałych. Po wnikliwej konsultacji lekarz doradzi Państwu wybór aparatu najlepiej dostosowanego do Państwa potrzeb. W swojej ofercie posiadamy:
 
Aparaty metalowe
 
Są bardzo popularnym, skutecznym i zdecydowanie najtańszym wariantem leczenia aparatem stałym. Sprawdzają się w korekcji nawet najbardziej skomplikowanych wad zgryzu i często to właśnie one dają najlepsze efekty. Wadą aparatu jest jego duża widoczność. Poza tym jest bardzo komfortowy dla pacjenta, ponieważ metalowe zamki są małe i płaskie. Występują one w dwóch kolorach: srebrnym i złotym. Ligatury dostępne są w kolorze zamka lub różnobarwne. Wizyty kontrolne odbywają się co 4-5 tygodni.
 
Aparaty estetyczne
 
Jak sama nazwa wskazuje aparaty te są estetyczne i mało widoczne, dzięki czemu cieszą się największą popularnością wśród pacjentów. Porcelanowe (mleczne) lub szafirowe (przeźroczyste) zamki mogą być stosowane z łukami metalowymi lub powlekanymi w kolorze zębów. Wybierając ten aparat pacjent musi zgłaszać się na wizytę kontrolną co 4-5 tygodni.
 
Aparaty samoligaturujące
 
Jest to najnowsze osiągnięcie ortodoncji. W tym typie aparatów nie ma potrzeby używania ligatur. Zastosowanie techniki samoligaturującej oznacza dla pacjenta krótszy czas noszenia aparatu, a co za tym idzie mniejszą liczbę wizyt kontrolnych. Słabsze jest również odczuwanie bólu. Brak ligatur dobrze wpływa także na higienę jamy ustnej, której utrzymanie jest zdecydowanie łatwiejsze. Wizyty kontrolne mogą odbywać się co 6-8 tygodni.

Liczba odwiedzin strony: 1200